• AMERIKAN DOLARI
  18,6407
  % -0,01
 • € EURO
  19,3065
  % 0,18
 • £ POUND
  22,3357
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  2,6039
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,39
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  315200,688
  % 4,58
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır?

Aslında borsa denildiğinde akla gelen her ne kadar oynayarak para kazanılan bir kavram olsa da; borsa uzun vadeli yada yeri geldiğinde kısa vadelide tercih edilebilen en çok getiri sağlayan yatırım aracıdır. Borsa Nasıl Oynanır? Borsada da bulunan mali varlıklara yatırım yaparak bu varlık kazancında yatırım yaptığınız ölçüde gelir elde edebilirsiniz. Ancak yatırımı yaptığınız değerin kazanç kaybetmesi durumunda sizin de elde edeceğiniz kar değil zarar olacaktır. Bu nedenle borsada yatırım yapmayı düşünen kişilerin bir bilgi birikimine ve borsada izlenim ile elde edilen bir tecrübeye ihtiyaçları vardır.

Eğer sizde borsada yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı adayı iseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Öncelikle borsa birçok spekülasyonun yapıldığı bir finansal portaldır. Çıkan söylentilere göre yatırım yaparsanız kaybetme olasılığını yükselecektir. Borsada incelemeler ile tecrübe edindikten sonra kazanç sağlayabilirsiniz. Önceden yapılacak piyasa analizleri ve araştırmalar borsada yatırım yapmayı düşünen kişinin ilk adresi olmalıdır. Bu incelemeler sizin ilk yatırım adımlarınızı oluşturacağından yapacağınız her işlemi kaydederek tecrübe arttırmanız gerekecektir.

Borsada yatırım yapmak için bankalardan bir yatırım hesabına sahip olmalısınız. Ayrıca borsa platformlarını ayrıntılı inceleme imkânı bulacağınız aracı firmalarda bulunmaktadır. Ancak aracı platformlarda kısa vadeli yatırımlar ve al sat işlemleri agresif sürdüğü için borsaya yeni giriş yapacaksanız. Dolayısıyla bankadan yatırım hesabı alıp uzun vadeli yatırım türlerini tercih etmek sizin için daha az riskli bir yöntem olacaktır. Bankadan yada aracı bir kurumdan yatırım hesabı açtıktan sonra; mevcut bakiye ile alım ve satım emirlerinizi verebilirsiniz. Kısaca tanımlamak gerekirse yapılan işlem borsada bulunan mali varlıkları düşük fiyattan; belirli bir miktarda satın alıp mali varlığın değeri arttığında satarak kazanç sağlamanız mümkündür. İnternet üzerinden bulunan ücretsiz takip platformlarından yatırım yaptığınız değerin ne şekilde ilerlediğini izleyebilir.

Ayrıca anlık bir yükseliş durumunda doğru zamanda satarak yüksek kazanç elde edebilecektir. Bankalardan açacağınız yatırım hesapları İMKB üzerinden işlem yapmanızı sağlar. İş Bankası , Yapı Kredi yada Garanti Bankası borsa yatırımlarında önce olan firmalar arasındadır. Kolay ara yüzlerinden uzun vadeli yatırımlarınızı kolayca ve düzenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aracı firmalardan bazıları Türkiye borsası dışında yabancı borsalar üzerinde de alım yapmanızı sağlar. Aracı firmalar aynı zamanda size tavsiye vereceklerinden bu tavsiyeler doğrultusunda; ilerleyerek daha yüksek kazançlar sağlamanız olasıdır. Ancak risklerin olduğunu unutmamak gerekir.

Kısa vadeli yatırımlarda Borsa Nasıl Oynanır?

Kısa vadeli yatırımlarda borsanın anlık takibi yüksek önem taşır. Dakikalar içinde yüksek kazançlar elde edebilir ya da yüksek kayıplarla karşılaşabilirsiniz.

Kısa yada uzun vadeli olsun hangi yatırım türünü tercih ederseniz edin. Ayrıca piyasa analizlerinin yer aldığı makaleleri okumanız gerekir. Bu yönde yazılan yazılar size hangi piyasalarda ve hangi şirketlerde yükseliş yaşanacağı konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kazanan sektörleri doğru tespit etmeniz; yazılan makalelerin ötesine geçip kendinize ait bir strateji belirlemeniz için sektörleri yakından takip edip hangi durumlardan etkilendiklerini gözlemlemelisiniz.

Borsaya Türkiye piyasalarında yeni giriş yapacaksanız şunlara dikkat edin.  Öncü olan küçük kazançlar veren ama kayıp durumu yaşamayan sektör liderlerine aylık belli miktarlarda yatırım yaparak başlamanız riski en düşük düzeyde tutacaktır. Ayrıca sektör tercihinizde sektörel gelişimleri ilgili alanınıza göre takip ettiğiniz; sektörleri tercih etmeniz piyasalara daha hızlı adapte olmanızı sağlayacaktır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

  Hisse senedi alımı ve hisse senedi satımı; dolara, altına ya da dövize yatırım yapmayıp borsa üzerinden kâr elde etmek isteyen alıcıların, şirketlere belli yüzdelik oranında ortak olması işlemidir. Bu hisse senedi alım-satım işlemeleri borsa üzerinde işlem gördüğünden bu işe borsa hakkında bilgi vermekle başlayabiliriz. Borsa Nedir? Borsa hisse senedi ticaretinin yapıldığı, alıcı ile satıcıyı bir araya getiren “sanal bir pazar” olarak tanımlanabilir. Böylelikle borsa üzerinde işlem gören şirketler

İlgili İçerik

Aracı kurum ile Borsa Nasıl Oynanır?

Aracı kurum tercihiniz borsada önem taşır. Çünkü yatırımınız önce aracı kuruma iletilecektir. Aracı kurumun yönlendirmesi alım işleminiz tamamlanır. Bu emirlerin anında borsaya iletilmesi yüksek önemde olduğundan güvendiğiniz bir aracı kurumu tercih etmelisiniz. Aracı kurumlar işlem komisyon ve ücreti alırlar. Bu ücretleri de inceleyerek aracı kurum tercihinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Borsada yatırım yaparken borsa için yatırım yapacağınız tutar çok önemli değildir. Önemli olan borsa için ayırdığınız parayı unutmanız gerektiğidir. Borsada ki yatırım tutarınız uzun vadede size yüklü bir geri dönüş getirecektir. Kısa vadede psikolojinizi ayarladıysanız sürekli al sat emirleri vererek yüksek kazançlar sağlanabilir. Ancak her iki durumda da uzun vadede kazanç geleceği; belki de kısa vadede kayıp yaşayabileceğinizde buraya aktardığınız tutarı yok saymanız en iyi yöntem olacaktır.

Borsada tek yatırım aracı hisse senetleri değildir. Bono tahvil emtia gibi bazı yatırım araçlarını tercih etmeniz mümkün. Üstelik farklı yatırım alanlarına yapacağınız yatırımlar bir alanda kayıp yaşasanız dahi diğer alanda kazanç elde edebilme imkânı sunacaktır.

Tecrübe kazanana kadar küçük miktarlar ile borsaya giriş yapmanızı öneriyoruz. Çünkü tecrübe sadece kazançla elde edilmez. Yaşadığınız kayıplarda size tecrübe kazandırıp gelecekte daha doğru yatırımları tercih etmenizi sağlar. Bu nedenle acemi bir borsa yatırımcısıysanız riske atacağınız meblağın düşük olması sizi olumsuz durumlara karşı koruyacaktır.

Aracı firmaların sunduğu sanal hesaplar borsaya giriş yapmanız için sizin deneyim kazanmanıza yardımcı olacaktır. Öncelikle sanal bir hesap üzerinden alım satım emirleri vererek borsaya giriş yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.