• AMERIKAN DOLARI
  31,2035
  % 0,18
 • € EURO
  33,8541
  % 0,12
 • £ POUND
  39,5205
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3361
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3397
  % 0,38
 • ALTIN (TL/GR)
  2.037,12
  % 0,22
 • BITCOIN/TL
  1880389,444
  % 6,13
 • BIST 100
  9.062,36
  % -1,28

Blockchain Ne Demek? Nasıl Kullanılır?

Blockchain Ne Demek? Nasıl Kullanılır?

Tarihi 2008 yılına dayanan Blockchain daha sade bir deyiş ile “blok zincir”, kamuya açık işlem kayıtlarını birbirine düğümlenen bir ağda veritabanında saklanmasıyla ortaya çıkan zincirdir. Blockchain ne demek, son yıllarda adı sıkça duyulan coin, bitcoin, kripto para, madencilik gibi terimlerin kaynağını oluşturur. Blockchain’in tarihinden, Blockchain’in tam olarak ne demek olduğu, Blockchain’in özellikleri, Blockchain’e nasıl sahip olunabileceği ve Blockhain’in nasıl kullanacağını açıklamaya başlayalım.

Tarihi

Blockchain’in tarihi 2008 yılına uzanmaktadır. Gerçek ismini halen açıklamayan Satoshi Nakamoto lakabına sahip kişi dünyaya icat ettiği Blockchain’den ürettiği bitcoini tanıtmış ve dünya yepyeni bir para birimine sahip oldu.

Blockchain Ne Demek?

Blockchain’in ne demek olduğu insanlara sorulsa ilk akla gelenler; Bitcoin, kripto para veya hacker benzeri bir anlam yüklenecektir. Oysa Blockchain aslında öyle göründüğü kadar basit ifade edilemeyecek kadar karmaşık bir yapıyı ve anlamı içerisinde barındırıyor.

Blockchain; verilerin ağ üzerinde saklandığı, geçmişe dönük verilerde düzenleme imkanı bulunmayan; ayrıca işlemlerin peş peşe listelenerek adeta dijital bir günlük gibi işlev görür. En önemlisi de hiçbir merkez yahut otoriteye bağlı olmayan bağımsız yapısıyla güven veren bir sistemdir.

Özellikleri Nelerdir?

Blockchain’in özellikleri nelerdir? Blockchain’inin hangi özelliklere sahip olduğu kısa açıklamalar eşliğinde bu bölümde yer alacaktır.

Blockchain; güvenilirdir. Kullanıcı verilerinin değiştirilmesi veya bozulmasını imkansızlaştıran yapısı nedeniyle dolandırıcılıklara karşı açılmaz biz kilittir.

Blockchain; merkeziyetsizdir, kullanıcıların her birinin kendi işlemleri veya birbirleriyle kuracakları iletişimlerde bağımsız ve dış denetleyiciler olmaksızın öz güvenlik duvarları ile özgür bir alandır.

Blockchain; şeffaftır. Her kullanıcı kendi ağ yapısında dilediği denetimi yapar.

Blockchain; değiştirilmezdir, blok zincirindeki hiçbir veri silinemeyeceğinden geriye dönüp değiştirilmesine olanak yoktur.

Blockchain; programlanabilirdir. Sahip olunan yapıda yeterlilik sağlandığı takdirde otomatik olarak yapılması ödemeler istenecektir. Olaylar ve sistematik eylemler gerçekleştirilmesi sağlanır.

Nasıl Sahibi Olunur?

Blockchain’e nasıl sahip olunur? galiba her bu işe yeni merak duyan insan bu sorunun cevabını öğrenmek ister. Aslında Blockchain sahipliği değil kripto para sahipliği demek daha doğru bir kullanım olacak. Fakat özellikle ilk kripto para olma özelliğine sahip Bitcoin’in bu kadar değerlendiği dönemde bir Blockchain ürününe sahip olmanın yollarını araştırmak oldukça doğaldır.

Dolayısıyla bir kripto paraya iki yöntemle sahip olmak mümkündür. Bunlardan ilki; daha kolay ifade. Herhangi bir kripto para borsası aracılığı ile oluşturduğunuz; hesabınıza aldığınızda kripto para için belirlenecek değeri ödeyerek sahip olma yöntemidir. İkincisi ise; daha zor olanı, kripto para madenciliği yaparak kendinizin sıfırdan bir kripto para üretmesi yöntemidir. Her iki yöntemle sahip olacağınız kripto para; özünde Blockchain yöntemi olan bir sır küpü zinciridir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

 Hisse senedi alımı ve hisse senedi satımı; dolara, altına ya da dövize yatırım yapmayıp borsa üzerinden kâr elde etmek isteyen alıcıların, şirketlere belli yüzdelik oranında ortak olması işlemidir. Bu hisse senedi alım-satım işlemeleri borsa üzerinde işlem gördüğünden bu işe borsa hakkında bilgi vermekle başlayabiliriz. Borsa Nedir? Borsa hisse senedi ticaretinin yapıldığı, alıcı ile satıcıyı bir araya getiren “sanal bir pazar” olarak tanımlanabilir. Böylelikle borsa üzerinde işlem gören şirketler

İlgili İçerik

Nasıl Kullanılır?

Blockchain nasıl kullanılır?

Hangi alanlarda, hangi amaçlarla insanlara, kurumlara faydalı olur?

Ayrıca blockchain, verilerin korunması maliyetlerinin azaltılmasında, uluslararası işlemlerin ve para transfer maliyetlerinin ortadan kalkar. Ticaret ve yönetimsel belgelerin doğrulama hızının üst düzeye çıkmasında; dijital belgelerin, sertifikaların yüklenip saklanır. Kimlik bilgilerinin şimdiye kadar hiç olmadığı seviyede güvenliklidir.

Blockchain’in güvenlik endişelerini ortadan tamamıyla kaldırır; aktarma ve doğrulama hızlarını hiç olmadığı kadar artırdığı düşünüldüğünde hayatımızın her alanında karşımıza çıkacağından emin olabiliriz.

Blockchain teknolojisinin dünyaya kazandırdığı yeni para olan kripto paralar; kullanım alanlarını her geçen gün genişletmektedir. Sonuç olarak kripto para birimleriyle dünyanın dört bir yanında; seyahatten emlak sektörüne, sosyal medyadan online oyunlara, birçok alışveriş sitesinden yapılan perakende satış ve daha birçok farklı alanda ödemeler gerçekleştirilmektedir.

YORUMLAR YAZ