• AMERIKAN DOLARI
  18,6459
  % 0,03
 • € EURO
  19,2951
  % 0,13
 • £ POUND
  22,3082
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  2,6069
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3062
  % 0,21
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,35
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  307064,105
  % 1,53
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Banka Kredisiyle Alınan Bir Aracın Satışı Nasıl Olur?

Banka Kredisiyle Alınan Bir Aracın Satışı Nasıl Olur?

Bu yazımızda ikinci el araç sahibi olarak araç satışı yapacak sahiplerin bilmesi gereken noktalara değineceğiz. Alım – Satım işlemlerinde ikinci el taşıt kredisi kullanarak araç satın almak isteyen müşterilerin araç sahibinden talep edeceği bazı belgeler bulunmaktadır. Öncelikli olarak ikinci el arabanızı satın almak isteyen müşteri, ikinci el taşıt kredisi başvuru döneminde bankanın talebinden dolayı aracınızın ruhsat fotokopisini talep eder. Daha sonra ruhsat fotokopisi ve diğer başvuru evraklarıyla birlikte bankaya giderek taşıt kredisi başvurusunda bulunur.

Bankalar da ikinci el taşıt kredisi başvurusunda değerlendirdiği kriterler doğrultusunda krediye başvuru yapan müşteriyi incelemeye tabi tutar. Kredi başvuru sahibinin incelemesinde her banka genel olarak gelir seviyesi, kredi notu, mevcut borç durumu ve sigortalılık süresi değerlendirilir. Değerlendirilmenin ardından bankalar müşterilerine olumlu veya olumsuz sonucunu bildirmektedir.

İkinci El Araç Satışı

Bankadan onay alan kredilerde müşteriye para hemen teslim edilmemektedir. Banka kredi başvurusu yapan müşteri aracılığıyla araç sahibine ulaştırılması üzerine dosya göndermektedir. Bu dosyanın içeriğinde kredi sahibinin ikinci el taşıt kredisinin tüm detayları ayrıntılı olarak belirtilmiş hali vardır. Bankadan teyit almak için araç sahibi, bankayı arayarak doğruluğunu teyit edebilir. Ardından araç satın almak isteyen müşteri ile birlikte noterde satış işlemini gerçekleştirerek araç sahibi noter satış belgesi almalıdır. Araç sahibi almış olduğu bu satış onay belgesi ile birlikte bankaya giderek parasını alabilir.

Satış Öncesinde Krediden Para Alınabilir mi?

Bazı araç sahipleri noterde satış işlemini tamamlamadan bankadan ikinci el taşıt kredisi parasını almak istemektedir. Ancak bankalar satış onay belgesini görmeden müşterilerine veya araç sahiplerine parayı vermemektedir. Ancak araç sahiplerinin müşteriden “kaparo” değeri olarak ön bir ödenek alması mümkündür.
İkinci El Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızda da değindiğimiz gibi bankalar, ikinci el taşıt kredisinde araç bedelinin tamamına kredi tutarı sağlamamaktadır. Belli bir kredi kullanım oranı belirlemiştir. En fazla yüzde 70 – 80 oranındaki tutarı karşılamaktadır. Belirlenen kredi kullanım oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ikinci el taşıt kredisi başvurularında kredi başvurusunda bulunan müşterilerin belli bir miktar peşinata sahip olmalıdır.

İpotekli Araç Satımı

Taşıt kredisi ile alımı yapılmış araçlarda bankalar araçlara ipotek koyarak kendi garantisini sağlamaktadır. Bu nedenle satımı yapılmak istenen ipotekli araçlarda takip edilmesi gereken bazı adımlar vardır. Çünkü bankaların ipotek koymuş olduğu araçlarda direkt satış mümkün değildir. Satışın gerçekleşmesi için araç üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılması ve banka borcunun kapatılması gerekmektedir. Bankaya borcun ödenmesi ile bankanın koymuş olduğu ipotek kaldırılır.

İpotekli Kredi Nedir?

İpotekli ihtiyaç kredisi ya da diğer adı ile bireysel finansman kredisi; bilinen ihtiyaç kredisi aksine daha yüksek meblağ ihtiyacında daha uzun vadeli bir ödeme planı ile kredi kullanmak isteyen müşteriler için başvurulan bir alternatif kredi çeşididir. Kredi çekebilmek adına bankaların talep ettiği belgelenebilir gelir ve sigortalılık süresi yanında kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Bankalar ise maksimum kredi tutarını, krediyi alıp alamayacağını bu bilgilere göre düzenlemektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi ise

İlgili İçerik

Taşıt Kredisi ile alınmış ve üzerinde ipotek olan aracın satışının gerçekleşmesi üç şekilde gerçekleşebilir.

 1. Aracı satın alacak kişinin borcu kapatmasıyla
 2. Araç sahibinin borcu kapatmasıyla, aracın satışının yapılması ile elde edilen gelirin bir kısmıyla bankaya olan borcun tamamı ödenerek bankanın araç üzerine konulmuş olan ipoteği kaldırabilir. Ancak burada önemli nokta aracın üzerinde bankanın rehin koyma durumu olmasına rağmen aracın alıcısı bunu kabul etmesi gerekmektedir. Bu kabulün ise noter huzurunda araç satış işleminin yapılarak satıcı ile alıcı arasında satış sözleşmenin imzalanması ile gerçekleştiğini görüyoruz.
 3. Aracı satın alacak kişinin borcu üzerine almasıyla; kredi borcunun devam ettiği durumda araç satışında aracı almak isteyen alıcı kredi borcunun tamamını üzerine alabilir ve borcu ödemeye devam edebilir. Bu yolun tercih edilmesinde önemli olan nokta bankanın bilgilendirilmesi zorunluluğudur. Çünkü bankalar kredi ödemesini üstlenen yeni araç sahibi ile yeni bir ödeme planı çıkararak yeni bir sözleşme yapmak ister. Yine bu şekilde ipotek kaldırılma işlemi için aracın alıcısı ve satıcısı arasında resmi bir anlaşma da yapılması gerekir.
YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.