• AMERIKAN DOLARI
  31,2205
  % 0,05
 • € EURO
  33,9333
  % 0,21
 • £ POUND
  39,6114
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,3385
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3410
  % 0,49
 • ALTIN (TL/GR)
  2.043,11
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1919204,176
  % 8,07
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bağkur İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Bağkur İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Bağkur işsizlik maaşı elde etmek isteyen kişiler gerekli prim şartlarını sağlayarak; belirtilmiş olan işsizlik maaşı başvuru adımları yerine getirilmelidir. Bağkur işsizlik maaşı şimdilik kanun üzerinde uygulanan bir husus değildir. Fakat esnaflar için ahilik sandığı adı altında devlet tarafından bir proje sunulmuştur. Nitekim proje çerçevesinde ödenek başlığı altında işsizlik maaşı alabileceklerdir. 4b sigorta kolumun kapsamında bulunan bu kişiler belirli şartları sağladıkları sürece işsizlik maaşı alabilecektir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

 • Esnaflar minimum 600 gün prim ödemesi yatırmakla birlikte bunun en az 3 senelik süre çerçevesinde gerçekleştirmesi gerekir.
 • Esnaflar başvuru öncesindeki son dört ay içinde yani 120 gün için prim yatırmak durumundadır.
 • 3 yıllık süre zarfı için prim ödenmesi gerekliliğinin sonucu olarak esnaflar en erken 3 yıl sonra işsizlik ödeneği alma şansına sahiptir.
 • Kişilerin minimum 90 günlük prim borcu mevcutsa şartları sağlamamış olur. Tüm şartları sağlayan esnaf bağkur işsizlik maaşı

İşsizlik Maaşı Başvuru Adımları

İşyerinizin kapanmasının ardından geçen ilk 1 ay içerisinde bu başvuruyu yapmanız gerekiyor. İşsizlik maaşı başvuru adımları şöyle: ilk olarak İŞKUR’a başvuru yapabilmek adına e devlet hesabınızın şifresi olması gereklidir. Şayet yok ise ptt şubesinden temin edebilirsiniz.  Daha sonra elinizde bulunan şifreyle kimlik numaranızı ilgili kısımlara yazarak e devlet sistemine şahsi olarak giriş yapınız. Ardından ana ekran üzerindeki arama kısmına işsizlik ödeneği yazın ve aratın. Ancak karşınıza gelen sekmede iş kaybı tazminatı başvurusu; bölümünden istenen bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurduğunuza ve başvuru şartlarını karşıladığınıza emin olun.  Beraberinde başvuruyu tamamla butonuna basınız. Başvurma nedeniyle işsizlik ödeneğini diğer bir deyişle işsizlik maaşını 12 ay süresince alabileceksiniz.

İşsizlik Primi Tutarı

Şartlar içerisinde birçok kez prim konusuna değindik. Dolayısıyla prim miktarlarını söylemek yerinde olacaktır. 2021 yılında esnafların ödeme yükümlülüğü buluna sigorta primleri, ana kazancın %2 si tutarında sigorta payı ilaveten %1 devletin payı kesilmektedir  esnaftan vermesi beklenen oran yaklaşık 90 liradır. Fakat bu ödemeleri gerçekleştiren kişilerin işsizlik maaşı;
son dört yıl içinde ödemeleri olduğu prim miktarı ve  esas kazancının yüzde 40lık kısmı verilmektedir. Ayrıca devlet tarafından ödenen bağkur işsizlik maaşı yıllara ve yahut kazanca paralel bir biçimde değişiklik arz edebilmektir.

SGK Evlenme Ödeneği Nedir? Nasıl Alınır?

SGK evlenme ödeneği nasıl alınır, SGK evlenme ödeneği ne kadar verilir, SGK evlenme ödeneği alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?SGK evlenme ödeneği bir diğer adıyla çeyiz parası devlet tarafından anne veya babasını kaybetmiş olup; yetim aylığı alan ve evlilik sebebiyle aylıkları kesilecek olan kadınlara verilen bir defaya mahsus olur. Evlenme ödeneğinin geri ödemesi yoktur. 2008’den beri yapılan bu yardım maaşın 24 katına kadar toplu bir şekilde verilmektedir. Evlenme ödeneği alan

İlgili İçerik

 Prim Borcu Sorgulama

Gerekli şartların sağlanıp sağlanamadığı durumunu kontrol etmek için prim borcunuzu öğrenmeniz gerekmektedir.  Sonuç olarak sorgulama işlemini yine e devlet sistemi üzerinden prim borcu sorgulama ekranına girdiğiniz takdirde bağkur işsizlik maaşı almak adına gereken prim şartına uyup ummadığınız öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ