• AMERIKAN DOLARI
  31,2355
  % 0,09
 • € EURO
  33,8815
  % 0,03
 • £ POUND
  39,4905
  % -0,19
 • ¥ YUAN
  4,3455
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,3426
  % 0,98
 • ALTIN (TL/GR)
  2.054,19
  % 0,68
 • BITCOIN/TL
  1893508,240
  % -0,32
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar Tapulu daire üzerinde kredi alabileceğiniz bankalar bulunmaktadır. Daire mülkiyet başlığı; Kuruluma hazır iki tip ev vardır.

Arsa tapulu daire, diğeri kat mülkiyeti olarak. Yerleşmeye hazır olan konut yapı kullanma izin belgesine sahip ise, yani ruhsata uygun olarak yapılmış bir ev ise kat mülkiyeti sayılır. Yerleşim belgesi yoksa evin ve arazinin tapusu mülkün tapusu olarak kalır. Ev sahibi olmak isteyip de ev alacak parası olmayanlar konut kredisinden yararlanabilirler. Tapulu konut kredisi almak için arsa başka bir konutta ipotek edilebilir.

Tapuya dayalı kredi veren banka sayısı oldukça azdır. İskan belgesi ve ruhsatına göre yapılmadığı için bankalar bunu ele almıyor. Ancak buna çözüm olarak diğer evi ipotek altına alarak kredi verme imkanı sundular. Şekerbank tapu kat kredisi yerine arsa kredisi vermeye devam ediyor. Düz tapulu arazi için rekabet ortamı olmadığı için bu krediyi veren bankalar fırsatlarını fazla artırmadı. Müşterilerin dikkatini çekebilecek düzeyde kampanyalar yaparak henüz var olmayan rekabeti en aza indirdiler.

Mülkiyet Tapulu Daire İçin Kredi Çekmek İçin Bazı Şartlar:

Düzenli ve belirli bir geliri olanlar,

Temiz bir sicile sahip olmak

Taşınmazın yani arsanın ekspertiz incelemeleri sonuçları ile arsanın %75’ine varan oranda peşin alma imkanı bulunmaktadır.

Tapusuz Arsanın Kat Mülkiyetine Dönüştürülmesi:

Tapu dairesinden müstakil daireye dönüştürmenin maliyeti 2018’den beri arttı. Tapu dairelerine kredi veren banka sayısı çok az. Bu durum nedeniyle tapu sahibi kişiler tapuyu evin kat mülkiyetine dönüştürmek isteyebilirler. Bu, koşulların yasa ve yönetmeliklere uygun olması durumunda mümkündür. Eksik inşaat işlerinin tamamlanması teklif edilir. Mülkün tapusunu değiştirirken; masraflar ortaya çıkar. Ancak sorunlar ortaya çıkar. İnşaat işleri tamamlandıktan sonra kontrol altına alınır.

Ev Alım – Satımında Tapu İşlemleri

Gayrimenkul alımlarında evin alımının kararı, kredi kullanılacaksa banka işlerinin sonlandırılmasının ardından son aşama olarak tapu işlemleri gelmektedir. Yazımızda tapu işlemi öncesinde yapılacaklar, tapu işlemi sırasında yapılacaklar ve tapu işlemleri sonrasında yapılacaklar açıklanmaktadır. Ayrıca tapu işlemlerinde satıcı ve alıcı taraflar satış işlemini şahsen gerçekleştirebileceği gibi, taraflardan birinin noter huzurunda verdiği vekâletname ile yetkili kıldığı vekilleri tarafından da gerçekleştirilecektir.Dolayısıyla satış işlemi için kullanılan tapu müdürlükleri; yapılacak olan satış işlemi hakkında gerekli

İlgili İçerik

Tapu İle Daireye Kredi Veren Bankalar:

Finansbank – Müşterilerinin istek ve değerleri doğrultusunda müşteri ilişkilerini en üst düzeye çıkarmaya çalışan Finansbank, çoğu bankanın kabul etmediği konut kredisi kabul etmektedir. Ancak bu süreçte olduğundan daha yavaş ilerler ve bu konuda titiz araştırma ve çalışmalar yapar. Koşul olarak eklediği ise başka bir evi ipotek etmektir. İncelenecek olan ipotekli evdir. Bölgede ve satışa uygun olup olmadığı araştırılır.

Denizbank: Denizbank, Finansbank ile aynı işlemleri yaparak işlemlerinde yavaş ilerliyor. Araştırmanızı normal krediyle yaptığınızdan daha kapsamlı yaparsınız. Mortgage ile ev kiralama zorunluluğu vardır. Bu yürütülen soruşturma ayrıdır. Kendi bölgesinde satışa sunulup sunulmayacağını araştırdıktan sonra kredi tutarını kendisi belirler. Arsa, tapu katının %50’si kadar kredi veriyor.

Tapusuz dairelere kredi veren banka sayısı çok az. Seçeneği az olan bu kredide bankalar genellikle arsa kredisi vermekte; tapu kredisinin kat mülkiyeti konut kredisine dönüştürülmesini gerekir. Bu talep doğrultusunda müvekkillerini gerekli belgelerle birlikte belirli işlemleri yapmaları için gerekli yerlere yönlendirirler. Ayrıca Ziraat Bankası, Şekerbank ve Vakıfbank arsa kredisi vermektedir. Tapu tapu tapusu olduğu için bu kredinin daha kolay alınabileceği ve karşılıklı güvenin tesisi açısından daha az zaman alacağı iddia ediliyor. Evin kat mülkiyetine devredilen arsanın tapusu olan daire için maliyetler her yıl değişmektedir. 2018 yılı itibariyle bu maliyetler artmıştır.

Kat Mülkiyeti Olan Bir Daire İçin Kredi

Son olarak, Bankalar konut kredisi verirken evi teminat alarak kredi verirler. Başka bir deyişle, evi ipotek yoluyla sigortalıyorsunuz. Banka tapulu daire ve tapusuz konutlara kredi vermez. Bu duruma çözüm olarak bazı bankalar ipotekli ev tapusu ile başka bir evi sigortalatmayı teklif edebilirler. Bu durumda bankanın konut kredisi kampanyasından yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ