• AMERIKAN DOLARI
  18,6458
  % -0,01
 • € EURO
  19,2905
  % 0,17
 • £ POUND
  22,3442
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6046
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,98
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  314728,628
  % 4,36
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Araç Alımlarında Güvenli Araç Satış Sistemi

Araç Alımlarında Güvenli Araç Satış Sistemi

Türkiye’de günde ortalama 30 bin, yılda ise yaklaşık 8 milyon taşıtın ticareti yapılmaktadır. Bu ticari pazarın aktifliğinden dolayı vatandaşların birbiri ile alım satım ve devir işlemlerinde yaşanması mümkün olan sıkıntıları en aza indirmek adına yeni adımlar atılmaktadır. İkinci El Araç Satış işlemlerinin nasıl olduğu öğrenmek ve detaylı bilgi almak için “Banka kredisiyle alınan bir aracın satışı nasıl olur?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Banka Kredisiyle Alınan Bir Aracın Satışı Nasıl Olur?

Bu yazımızda ikinci el araç sahibi olarak araç satışı yapacak sahiplerin bilmesi gereken noktalara değineceğiz. Alım – Satım işlemlerinde ikinci el taşıt kredisi kullanarak araç satın almak isteyen müşterilerin araç sahibinden talep edeceği bazı belgeler bulunmaktadır. Öncelikli olarak ikinci el arabanızı satın almak isteyen müşteri, ikinci el taşıt kredisi başvuru döneminde bankanın talebinden dolayı aracınızın ruhsat fotokopisini talep eder. Daha sonra ruhsat fotokopisi ve diğer başvuru evraklarıyla birlikte bankaya giderek

İlgili İçerik

İkinci el araç alım-satımı sırasında noterlerde ödeme işlemlerinin belgelendirilmesi için daha önce ödeme yapıldığı için çeşitli suistimallere yol açan durumlar yaşanmaktadır. Bu karar ile ikinci el araç satış ticaretinde yaşanan aksaklıkları en aza indirme amaçlanmıştır. Aynı zamanda alım – satım esnasında müşteriler yanında nakit taşımak zorunda kaldığı için çalınma riskinin de bu uygulama ile ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Ticaret Bakanlığının vermiş olduğu emir ile Güvenli Araç Satış Sistemi kurulması ve işletilmesi kararlaştırılmıştır. Bu anlamda Ticaret Bakanlığı, Türkiye Noterler Birliğini yetkilendirerek “Taşıt alım satımında Güvenli Ödeme Sistemi’nin kurulması ve işletilmesi konusunda” protokol uygulaması başlatmıştır. Bu uygulama 1 Şubat itibarıyla devreye gireceği duyurulmuştur.

2020 Yılı Noter Araç Satış Ücreti

2020 Yılı Noter Araç Satış Ücreti, sıfır araç ve ikinci el araçlarda farklılık göstermektedir. Sıfır araçlarda alım satımlarda tescil işlemleri için ödenmesi gereken tutar 171 TL olarak belirlenmiştir. Plaka değişikliği için 240 TL ücret alınmaktadır. İkinci el araç alım satımında ise Noter ücreti, Noter evrak bedeli, Belge baskı ücreti gibi kalemler ile birlikte toplam 224 TL ödeme yapılır. Bu ücret aracı satın alacak kişi tarafından ödenmektedir.

Güvenli Ödeme Sistemi nasıl çalışmaktadır?

Alım-satım işlemlerinde kullanılacak bu yeni güvence sisteminin çalışma prensibi birkaç adımdan oluşur;

 1. Öncelikle satıcı, güvenli ödeme sistemi sunan bir bankaya giderek satış başvuru oluşturur.
 2. Satıcının bulunduğu başvuruya istinaden oluşturulan referans numarası alıcıya iletilir.
 3. Aracın alıcısı, referans numarasını notere belirterek satın alma bedelini satıcının banka hesabına gönderir.
 4. Satın alma işlemi resmi kurumlar arasında gerçekleştikten sonra banka, alıcıdan gelen tutarı satıcıya ulaştırır.

Araç Alım Satımında ve Noter Sürecinde Güvenli Ödeme Sisteminin Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

Bu sistemin prensibine göre artık aracın alıcısının ödemesi gereken noter ücretleri, harç ve vergileri gibi kalemler kredi kartıyla veya banka kartıyla ödenebiliyor. Böylece ödeme alternatifleri artmıştır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi para transferi konusunda çok daha güvenli bir yapıya geçilmiştir. Türkiye Noterler Birliği’nin çalışmasıyla “Güvenli Ödeme Sistemi’nin kurulması ve işletilmesi konusunda yetkilendirdiği resmi kurumlarda satış bedeli ile aracın mülkiyeti eş zamanlı olarak devredilmektedir. Aracın devir işlemi ve para transferinin aynı anda noter huzurunda yapılmaktadır. Satış bedelinin noterde satıcı tarafından taşıtın alıcıya geçirilmeden, satıcının hesabına geçmeyeceğinden, yeni uygulama ile satıcının notere gelmeme veya noterde işlemi gerçekleştirmeme riski ortadan kalkmış olacak. Ayrıca alıcı ve satıcı yapılan alım-satım işlemi esnasındaki her adımdan SMS veya elektronik posta ile bilgilendirilecekler.

Sistemi kullanmak için alıcı veya satıcının ikinci el taşıt kredisinin alındığı bankanın müşterisi olmasına gerek duyulmamaktadır. Bankaya satıcı tarafından yapılan başvuru halinde noterdeki tescil işleminin gerçekleşmesiyle alıcı adına, satıcı lehine ödeme gerçekleştirilmektedir. Bu sistemin bir diğer avantajı noterler açısından olmaktadır. Noterlerin hem işlem hızının artmasını sağlamakta, hem de yoğunluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Güvenli Araç Satış Sistemi Ücretli mi?

Güvence Sistemi sayesinde yapılan alım-satım işleminde sistemi kullanmanın bedeli 20 TL olarak belirlenmiştir. Alım – Satım işleminin gerçekleşmemesi durumunda ise ücret ödenmiyor.

Güvenli Araç Satış Sisteminde Satış İşleminin İptali Mümkün mü?

Güvence Sistemi’ne para yatırıldıktan sonra herhangi bir nedenden kaynaklı olarak alım satım işleminden vazgeçilmesi halinde işlem iptali yapılmaktadır. İşlem iptali hakkı hem alıcı, hem satıcı olarak iki tarafta da saklıdır. Alım – Satım işleminin gerçekleşmemesi durumunda para iadesi her iki tarafta alabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.